Krótsze terminy dla podmiotów z „łamanym” rokiem podatkowym
Początek 2023 roku cechuje się dużo wyższym poziomem przejrzystości w stosunku do roku ubiegłego. Wciąż nie brakuje jednak elementów będących wyzwaniem dla podatników.
Podatnicy, których 12-miesięczny rok podatkowy kończy się po 31 marca 2022 r. a przed 31 grudnia 2022 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami mają terminy na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych w obszarze cen transferowych do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu tego roku. Co istotne, termin ten jest krótszy zarówno w stosunku do analogicznych sytuacji w ubiegłym roku (kiedy to ostatecznie termin przypadał na 12 miesięcy lub dłużej po zakończeniu roku podatkowego), jak również w stosunku do terminu dla podmiotów z rokiem podatkowym tożsamym z rokiem kalendarzowym 2021 oraz podmiotów z rokiem podatkowym 2021/2022 kończącym się nie później niż 31 marca 2022 r.
Wątpliwości podatników
Bezpośredni związek z analizowanym zagadnieniem mają zmiany przepisów w zakresie cen transferowych, obejmujące zmiany terminów na wypełnienie obowiązków w tym obszarze. Pierwotne regulacje obowiązujące w odniesieniu do dokumentacji za rok 2021 przewidywały konieczność przygotowania dokumentacji lokalnej i złożenia TPR najpóźniej na koniec 9-go miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, podczas gdy przepisy znowelizowane (mające zastosowanie począwszy od dokumentacji za rok 2022) wskazują termin na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych, jak i sprawozdawczych, przypadający na koniec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta